آب و محدویت

نوشته شده توسط:علیرضا محمدزاده | ۰ دیدگاه

آب عامل محدود کننده موثری در کشاورزی و بسیاری از صنایع دیگر است که این به معنی رابطه مستقیم با اقتصاد در هر منطقه است و جدا از اهمیت آن در اقتصاد و صنایع، امروزه به دلیل کمبود شدید آن در بسیاری از مناطق دنیا دیگر جنبه اقتصادی آن اهمیت ندارد بلکه وجود آن برای ادامه حیات مورد توجه قرار گرفته است و از این رو در سال های اخیر فعالیت های چشمگیری در جهت مدیریت منابع و مصرف آب صورت گرفته است و امید بر آن است که با پژوهش های بیشتر شاهد پویایی بیشتری نیز در این زمینه باشیم.

امروزه نیازی به آن نیست که یک متخصص و یا یک فعال محیط زیستی باشیم که متوجه بحران در زمینه آب شویم. بررسی آمار و ارقام رسمی کشور حاکی از آن است که در دهه اخیر، تقریبا بارندگی در تمام کشور نسبت به متوسط بلندمدت کاهش معناداری داشته است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این کاهش محسوس به دلیل وقوع خشکسالی‌ها و تغییرات اقلیم بوده که در مقیاس جهانی به دلیل بر‌‌هم خوردن توازن گازهای گلخانه‌ای از سوی بشر اتفاق افتاده است. آمار گویای اعداد است که از خط قرمز بحران نیز عبور کرده اند.

در دو سال اخیر تقریبا هیچ یک از سد ها و مخازن ذخیره آب به حد مطلوب نرسیده اند و و گاهی حتی به نیمی از ظرفیت ذخیره خود نیز نرسیده اند. از میان 609 دشت در کشور بیش از 350 دشت  به‌دلیل افت سطوح سفره آب زیرزمینی ممنوعه اند و حتی در برخی از دشت های کشور نیز شاهد فروچاله های عظیمی بوده ایم. همچنین میزان آب تجدیدپذیر کشور در سال‌های اخیر نسبت به متوسط بلندمدت حدود ۳۲ درصد کاهش داشته است که رقم بسیار چشمگیری است. البته بحران آب فقط مختص به ایران نیست.

 در حدود از 600 میلیون نفر از ساکنین زمین به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. تخمین زده می‌شود که تا سال 2025 میلادی، تقریبا یک میلیارد و 800 میلیون نفر در مناطقی درگیر با بحران آبی زندگی کنند. با فرض آنکه روند تغییرات آب و هوایی در جهان، مشابه وضعیت فعلی ادامه یابد، تخمین‌زده می‌شود که در سال 2030، نزدیک به 4 میلیارد نفر از مردم جهان در معرض خطر کمبود شدید آب خواهند بود. کشورهای واقع در صحرای آفریقا، در مقایسه با سایر مناطق جهان، بدترین وضعیت کمبود آب را تجربه می‌کنند.

worldeconomylimitation

با توجه به آمار متوجه تاثیر پذیری شدید اقتصاد جهانی از مسئله آب در سال های پیشرو خواهیم شد. همین موضوع مسائل جانبی دیگری را نیز مطرح می کنند که کم اهمیت تر از مسئله بحران آب نیست. برای مثال بالا رفتن قیمت محصولات کشاورزی و در پی آن کمبود مواد غذایی در سطح جهان و همچنین مهاجرت های غیر اختیاری به دلیل تغییرات اقلیمی و کمبود منابع طبیعی. در نهایت تمام این موارد موجب بی ثباتی اجتماعی در سطح جهان خواهد شد.

با توجه به اینکه تغییرات اقلیم نقش بسیار مهمی در مسئله کمبود آب دارد اما دلایل گوناگون بسیاری وجود دارد که کمبود آب را توجیه می کند.

در بسیاری از کشور های توسعه یافته که اکثرا دارای منابع آبی مناسبی هستند کشاورزی و تولید غذا به اندازه کافی صورت نمی گیرد. به این مسئله ترکیب نامتوازن فراوانی آب و کشاورزی می گویند.

منبع: انجمن توسعه مطالعات محیط زیستی.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...